Sağlık Astrolojisi

Sağlık Astrolojisi
Sağlık Astrolojisi

Astrolojik açıdan sağlığınızla ilgili kişisel bilgilere ulaşmak istiyorsanız, öncelikle doğum anı yıldız haritanızı çıkartıp, altıncı eve düşen gezegenleri incelemeniz gerekir. Altıncı ev hizmet, çalışma evi olmakla birlikte, fiziksel sağlığımız üzerinde etkilidir. Burada en çok dikkat etmeniz gereken gezegenler erkekte Güneş, kadında ise Ay’dır.

astralalem

Erkekte Güneş’in Ay, Mars ve Jüpiterle aldığı olumlu açılar, güçlü bir bünyeye sahip olduğunu gösterir (Güneş birinci evdeyse bu daha da güçlenir.). Bununla birlikte güneşin ve yükselen burcun Jüpiter’le yaptığı güçlü açılar (kavuşum, kare, karşıt açı), şişmanlamaya yatkınlık verebilir. Özellikle bu durum ileri yaşlarda (30 civarı) kendini daha belli eder.

Kadında özellikle ayın aldığı açılara dikkat edilmelidir. Ay’ın Başak burcunda ya da altıncı evde olması sağlığına dikkat etmesi gerektiğini gösterir. Ay’ın Venüs’le yaptığı güçlü açılar (kare ve karşıt) bünyesinin hassas olabileceğini gösterebilir. Bu durumda bünyeyi güçlendirmeye, faydalı gıdalar almaya, spor yapmaya özen gösterilmesi faydalı olacaktır.

Yükselen burcun aldığı açılar da sağlık açısından çok önem arz eder. Zira yükselen burç bedensel sağlığımızla birebir ilgilidir. Yükselen burcun Jüpiter’le aldığı kavuşum, kare, karşıt gibi açılar karakterine iyimserlik, hoşgörü gibi özellikler getirmesiyle birlikte, aşırı yemeye ve şişmanlamaya da yatkınlık verir. Şişmanlığa yatkınlığınızın olup olmadığını öğrenmek isterseniz, öncelikle yıldız haritanızda Jüpiter’in, Güneş, Ay ve yükselen burçla yaptığı açılara dikkat etmeniz gerekir. Eğer Jüpiter, yükselen burç, Güneş ve Ay’la güçlü bir ilişkideyse bu şişmanlamaya yatkınlığınızın habercisi olabilir. Dikkat etmeli ve aşırı gıda almaktan sakınmalısınız. Aksi takdirde kilo almanız ve sonra onu vermeniz güçleşebilir. Jüpiter’in karakterinize getirdiği iyimserlik, aldığınız kiloları vermemizi zorlaştırabilir.

Hangi dönemler kilo almaya daha yatkın olabileceğini öğrenmek istiyorsanız, ilk önce doğum anı yıldız haritanızı çıkartıp Güneş’in, Ay’ın ve yükselen burcun kaç derece hangi burçta olduğunu bir yere yazmalısınız (hatta ezberinize almanız daha faydalı olacaktır). Daha sonra bulunduğunuz ayda Jüpiter’in hangi burçta ve kaç derecede olduğuna bakıp sizin Güneş’iniz, Ay’ınız ve yükselen burcunuzla açı içinde olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer Jüpiter bunlarla 5 derece toleransla açı içindeyse sizi etkiliyor ve genişleme isteği yaratıyordur. Bu durumda aşırı gıda almaktan kaçının.

Yıldız haritanızda Uranüs ve Mars güçlü bir ilişkideyse, dikkatsiz ani reflekslere neden olabilir. Bu açılar klasik astrolojide olumsuz yorumlanır. Esasında Uranüs’e çabukluk, Mars’a da eylem olarak bakarsak bu düşünmeden verilen fiziksel hareket demektir. Böyle bir açı sakarlığa neden olabilir ve eğer sizin yıldız haritanızda varsa, fiziksel hareketlerinizde daha kontrollü davranmayı öğrenmenizi işaret ediyordur. Böyle bir açı, hız ve çabukluk isteğine yol açabildiği gibi, hızlı araba kullanma isteği de yaratabilir. Eğer sizde böyle bir şey varsa dikkat etmeli ve kesinlikle hızlı araba kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Şimdi astrolojide bedenimizin burçlara göre dağılımını görelim:

Aşağıda göreceğiniz gibi bu sıralama baştan başlayarak ayağa doğru gider. Baş bölgesi Koç burcu, ayak bölgesi ise Balık burcudur.

astralalem

Koç Burcu: Baş bölgesi, başın tepesi

Boğa Burcu: Boğaz bölgesi ve boyun

İkizler Burcu: Omuz bölgesi, kollar, akciğer ve soluk alma faaliyeti

Yengeç Burcu: Göğüs Kafesi (akciğer ve kalbi koruyor)

Aslan Burcu: Kalp

Başak Burcu: Rahim, dölyatağı, karın

Terazi Burcu: Böbrekler ve bel bölgesi

Akrep Burcu: Üreme organları, libido enerjisi, yaşamı başlatan öğeler

Yay Burcu: Kalça, karaciğer

Oğlak Burcu: İskelet sistemi, kemikler, diz bölgesi, deri

Kova Burcu: Ayak bileği, baldır

Balık Burcu: Ayak, lenfatik sistem

Yukarıda bedenimizle buçlar arasındaki ilişkiyi görüyorsunuz. Buna bağlı olarak Koç burcu baş bölgesini yönettiği için, bu bütün Koç burçlarının başlarını korumaları gerektiği, migren ya da baş ağrısı çekecekleri anlamına gelmeyecektir. Sizin haritanızda yukarıda saydığımız burçlarda bir gezegen bulunabilir. Mesela siz Yengeç burcu olabilirsiniz, fakat haritanızda Venüs, Başak burcunda ve altıncı evde bulunurken, Satürn Venüs’e güçlü bir açı oluşturabilir. Bu durumda böbreklerinize daha dikkat etmeniz gerektiği ortaya çıkacaktır. Fakat illa da böyle olacak diye bir kural ya da kesinlik yoktur.

Bu yazıyı daha fazla uzatıp kafanızın karışmasını istemediğim için burada bitiriyorum.

Son Söz: Sağlığımızı yalnız yıldız haritamız ve geçireceğimiz transitler etkilemez. Her şeyi tek şeye bağlamak hatalı olacaktır. Sağlığımız aileden aldığımız genetik etkilerden, yetiştiriliş biçimimizden, yaşadığımız iklimden, evimizin bulunduğu yerden ve evimizin konumundan, büyüdüğümüz ülkeden birçok şeyle ilişki içindedir. Ülkede oluşan bir ekonomik kriz bütün burçları ve insanları olumsuz etkileyebilir. Sorunlar genellikle hep içgüdümsel davranışlarımızdan ortaya çıkar, eğer kendimizi tanımaya önem verirsek, bu noktada astroloji nefsimizi ya da güdümlerimizi tanımak için mükemmel bir vasıta ya da araç olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.