Astroloji Fal Mıdır?

Astroloji Fal Mıdır?
Astroloji Fal Mıdır?

Astroloji Fal Mıdır?

İnsanoğlu tarih boyunca kendisiyle veya çevresiyle ilgili bilinmezleri öğrenmeye, geleceği hakkında önceden haber almaya meraklı olmuştur. Zaman içerisinde bu merakı giderecek yöntemler ve kişiler ortaya çıkmıştır. Günümüzde insanların geleceğini öğrenmek amacıyla kullandığı en popüler iki yöntem astroloji ve faldır. İkisinin de son dönemlerde popülerliği git gide artmakta ve insanlarımızda bir çılgınlık halini almaktadır. Ama aynı zamanda bu iki yöntem birbirine çok fazla karıştırılmaktadır.

 

 Peki, astroloji nedir? Fal nedir? Astroloji fal mıdır? Astroloji ile geleceğimizi öğrenmek mümkün mü? İşte astroloji ve falla ilgili herkesin bilmesi gereken, merak edilen soruların cevapları yazımızda.

 

 Astroloji Nedir?

 

 Ünlü astrologlar astrolojiyi; “Gök cisimlerinin konumları ve hareketleri ile bunların insan yaşamı üzerindeki varsayılan etkilerinin izlenmesi’’ olarak yorumlamaktadır. Mesleği Astroloji olan kişiye ‘astrolog’ denir. Ülkemizde ise astroloji Türk dil Kurumunun tanımladığı şekliyle ‘yıldız falcılığı’ olarak bilinmektedir. 

 

 Astrolojinin Tarihçesi 

 

 Astroloji eski dönemlerde insanların gece yıldızlara bakması ve bu yıldızların ne olduğu, insan

 yaşamını etkileyip, etkilemediğini sorgulamasıyla ortaya çıkmıştır. İlk yazılı örnekleri Asur ve Babil uygarlıklarında bulunmuştur. Hiç kimse astrolojinin yazı öncesi dönemlerini bilmemektedir.

 17. yüzyıla kadar simya, astronomi, meteoroloji ve tıp gibi diğer çalışmalarla bağdaştırılsa da 17. yüzyılın sonunda yeni bilimsel kavramların ortaya çıkmasıyla inanılırlığını kaybetmeye başladı. Günümüzde bazı astrologlar, astrolojiyi gök bilimi olarak tanımlasa da aslında bilimsel bir geçerliliği yoktur.

 

 Fal nedir?

 Fal Arapça kökenli bir kelimedir ve “uğur ve uğurlu şeyleri gösteren simge” anlamına gelir. Batı dillerinde ise anlamı “gelecekten haber vermek” olarak bilinmektedir. Fal bakan kişilere ‘falcı’ denir. Falcı bazı yöntemlerle fal bakan, sezgilerini kullanarak geleceği yorumlayan kişidir. 

 Falın Tarihçesi

 Falın bilinen tarihi Mezopotamya’ya dayanmaktadır. Tarih boyunca bazı dinlerde, din adamları kâhinlik yapmıştır. Milâttan önce 4000 yıllarında Mısır’da, Babil de, Çin’de ve Kalde’de falcılık-kâhinlik yapıldığına dair bazı belgeler ortaya çıkmıştır.

Astroloji Fal Mıdır?

Astroloji Fal Mıdır?

 

 Astroloji Fal mıdır?

 

 Astroloji gökyüzündeki gezegenleri gözlemleyerek, onların insan hayatına dair olan etkilerini yorumlar. Fal ise tamamen fala bakan kişinin sezgisi, enerjisi ile yorum yaparak size bilgi aktarmasıdır.

 Astroloji ve falın ortak noktası gelecek hakkında tahminlerde bulunmasıdır. Fakat astroloji bunu somut verilerle yaparken, fal soyut veriler üzerinden geleceği yorumlar. Astrolojiyi faldan ayıran en önemli özellik soyut sezgilere değil, somut verilere dayanmasıdır.

    

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.