7 ana çakra nedir? Özellikleri nelerdir ?

7 ana çakra
7 ana çakra

Çakralar enerji bedenimiz üzerinde bulunan enerji kanallarıdır. Bu enerji noktaları ruhsal ve enerjisel olarak sizi beslerken aynı zamanda vücudumuz üzerinde de önemli etkileri vardır. Eğer bir ya da birden fazla çakra kapalı ise bazı sağlık problemleri ile karşılaşabilirsiniz. Enerji noktalarının aktif edilmesi için en çok tercih edilenlerden biri yogadır.

Kök çakra, sakral çakra, mide çakrası, kalp çakrası, boğaz çakrası, alın çakrası ve tepe çakrası olmak üzere fiziksel olarak bilinmesi gereken 7 ana çakra vardır. Bu enerji noktaları bizim ruhsal durumumuza göre aktif ya da blokedir. Bloke olmuş çakralar kişide sağılık problemleri, enerji ve titreşim düşüklüğü gibi olumsuz etkiler yaratır.

1) Kök Çakra:

Kök çakranın enerji noktası kuyruk sokumudur. Kırmızı rengi bu çakrayı temsil eder. Kök çakra kapalı ise yorgunluk, bel ağrısı, hemoroid, ishal gibi hastalıklar ortaya çıkabilir. Düzensiz uyku, üşüme bu enerji noktasının dengesiz çalışmasından kaynaklanabilir. Hayata ve karşılaştığınız kişilere olan güvensizlik de bloke olmuş kök çakranın belirtilerindendir. Eğer aktif ise ve dengeli bir şekilde çalışıyorsa kişi kendini güvende hisseder. Böylelikle hayat içerisinde giriştiği tüm işlerde kendinden emin olur. Olumlu ya da olumsuz tüm olaylar sevgi ile kabul edilir.

Kök çakrayı dengeleyip şifalandırmak için kırmızı renkli kıyafetler giyip, üzerinizde yakut ve akik taşıyabilirsiniz. Kendinizi rahat hissettiğiniz bir ortamda otururken ya da uzanırken kuyruk sokumunuzda kırmızı küre şeklinde bir ışık hayal edip imgeleme yöntemiyle çakranızı aktifleştirebilirsiniz. Sık sık duş almak, şarkı söyleyerek dans etmek, doğa yürüyüşü yapmak da kök çakrayı dengelemenizde size yardımcı olacaktır.

 

7 ana çakra

7 ana çakra

2)Sakral Çakra:

Merkezi göbek çukurunun iki parmak altındadır. Rengi turuncudur. Arkadaşlık ilişkilerini, karşı cinsle olan ilişkileri ve cinselliği etkiler. Duygular üzerinde önemli rolü vardır. Sakral çakra dengeli bir şekilde çalışıyorsa kendimizi ve duygularımızı daha iyi ifade edebiliriz. Kolay kolay başka insanların baskısı altında kalmayız. Dengesiz bir şekilde çalışıyorsa kişi şiddet meyillisi olur, üreme sorunları yaşar, çekingenlik ve güçsüzlük hissi yaşar. Sakral çakrayı dengelemek için turuncu renkli kıyafetler giyerek üzerinizde kaplan gözü taşı bulundurabilirsiniz. Doğa seslerini dinlemek bu çakraya iyi gelir.

3)Mide Çakrası:

Enerji merkezi göbek deliğinin iki parmak kadar üstündedir. Sarı renk mide çakrasını temsil eder. Enerjisini güneşten depolar. Bu yüzden güneş tutulmalarında mide sorunlarını yaşanabilir. Mide çakrası kişisel kimliğimizi belirler. Bu çakra aktif bir şekilde çalışırsa empati yeteneğimiz kuvvetli olur ve başkalarının duygularını dikkate alırız. Sindirim ve boşaltım sistemi dengede olur. Bloke olmuş mide çakrasının belirtileri ise karaciğer, bağırsak ve mide rahatsızlıklarının yaşanmasıdır. Kişi dünya malına önem veren, eşyalara ve paraya düşkün olan biri haline gelir. Mide çakrasını dengelemek için bol bol gün ışığı almak gerekir. Sarı renk kıyafetler giyip sitrin ve sarı topaz taşından yapılan takıları tercih edebilirsiniz.

4)Kalp Çakrası:

Enerji merkezi göğüs kafesinin ortasıdır. Kalp çakrasının rengi pembe ve yeşildir. Kalp çakrası eşittir koşulsuz sevgi diyebiliriz. Eğer kalp çakrası kişiler samimi olmayan insanları istemese de kendine çeker. Arkadaşlık ve aşk ilişkileri çıkara bağlı olur. Dengeli çalışırsa koşulsuz sevgi daima ön planda olur. Yaratıcıya ve ilahi güce inanç kuvvetli olduğundan dolayı huzur ve mutluluk duygusu ruhu asla terk etmez. Empati kurma yeteneği gelişmiş olduğundan kişi karşısındakilere anlayış ve hoşgörü ile yaklaşır. Bu yüzden ilişkileri kuvvetli ve sevgi dolu olur. Doğa ile iç içe olmak, çimenlere ve toprağa çıplak ayakla basmak kalp çakrasını aktif etmeye yardımcı olur.

5)Boğaz Çakrası:

Boğaz enerji merkezidir. Kendini düzgün ve etkili biçimde ifade etme bu çakra ile ilişkilidir. Boğaz çakrası vücuttaki enerji akışının düzenini sağlar. Eğer boğaz çakrası dengeli bir şekilde çalışıyorsa spiritüel olarak almanız gereken bazı bilgileri rüya yolu ile almanız mümkündür. Dengesiz çalışan bir boğaz çakrası kişiye çevresindeki kimsenin onu anlamadığını düşündürür. İletişim çatışmaları yaşamasına sebep olur. Bol su içmek, şarkı söylemek, mavi tonlarında giyinmek, aquamarin ve turkuaz taşı taşımak boğaz çakrasını dengeler.

6)Üçüncü Göz Çakrası:

Enerji merkezi alın bölgesinde iki kaşın arasındadır. Beyinde bulunan epifiz bezinin çalışması iler aktifleşir. Güneş ve ay ışığı epifiz bezini aktif etmeye yarayan en etkili doğal kaynaklardır. Özellikle göz bebeklerinden alınan gün ışığı epifiz bezine doğrudan ulaşır. Üçüncü gözümüz bizim farklı boyutlara ulaşabilmemizi sağlar. İslamiyet de bu kalp gözü olarak tabir edilir. Üçüncü göz çakrası aktif çalışan kişilerin duru görü yeteneği gelişmiştir. İnsanların enerjisini ve aurasını hissedebilir. Eğer dengesiz çalışıyorsa görme problemleri, baş ağrıları gibi rahatsızlıklar yaşanabilir. Maddesel boyutla daha çok ilgilenildiği için dünya işlerine çok fazla kafa yorulur. Nane aromalı çaylar ve yağlar epifiz bezini dengelemeye yardımcı olur.

7)Tepe Çakrası:

Tepe çakrası ruhsal uyanış merkezidir. Başın en tepe noktasındadır. Mor rengi bu çakrayı temsil eder. Tepe çakrası üçüncü göz çakrası ile dengeli bir şekilde çalışırsa ruhsal sıçrama yaşanır. Bu durum kişinin belli bir farkındalık seviyesine ulaştığı ve uyanış yaşadığı anlamına gelir. Sürekli araştırma, okuma, öğrenme hissi gelişir. Eğer dengesiz çalışıyorsa bunalım, huzursuzluk, depresyon gibi ruhsal sorunlar yaşanır. Mor renkli kıyafetler giyerek ve lavanta yağı kullanarak tepe çakrasını dengeleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.