Astrolojide Evler ve Anlamları

Astrolojide Evler ve Anlamları
Astrolojide Evler ve Anlamları

Natal haritada (doğum haritası veya yıldız haritası) evler, yaşam alanlarımızı ne şekilde ve nasıl sunduğumuzu gösterir. Bu yerleşimlerin yer aldığı gezegen ve burçlar bu yönlerimizden nasıl etkilendiğimizi oraya koyar. Evlerde var olan gezegenler, o konumla ilgili güçlü ve zayıf taraflarımızı anlatır. Her evde gezegen bulunmayabilir. Böyle bir durumda evin bulunduğu yönetici gezegenin ve burcun konumuna bakılmalıdır. 

Astroloji ilminde, 12 ev bulunmaktadır. 1. ev, yükselen (ASC) burcu temsil eder. Doğum haritasında, evlere bakmak için doğdumuz saat önemlidir. Natal haritada yer alan 12 evi inceleyelim:

 1. ev: Bizim kim olduğumuzu ve fiziksel özelliklerimizi anlatan evdir. )Kilo, boy, saç ve göz rengi vb.) Kişinin karşı tarafa bıraktığı ilk izlenimdir. Bu eve bakılarak çocukluk dönemi ve o dönemde yaşananlar incelenebilir. Konumu olan gezegenler bireyin hayat tarzını olumlu ya da olumsuz yönde etkiler. Temelimizi ortaya koyan düşünce yapısı, kişilik, davranışlar konusunda bu ev bilgi verir. Kendimizi yakın hissettiğimiz kişileri de bu eve bakarak anlayabiliriz. Sosyal hayatta nasıl birisi olduğumuzu (girişken, çekingen, hırçın ya da sakın tavırlar) kolaylıkla bu ev sayesinde görürüz. Yükselen burç, karakter açısından Güneş burcundan çok daha etkilidir. 
 2. ev: Maddi kaynakların ve üretimin yer aldığı evdir. Kazanılan parayı, yapılan işi, yanımızda yer al alan eşyaları bu ev simgeler. Nasıl bir iş yapabileceğimiz ve nasıl kazanç elde edeceğimiz bu eve bağlıdır. İnsanı oluşturan her şey bu evin etkisini alır. Bireyin sahip olduklarını değerlendirme biçimini parayı kazanma/biriktirme şekilini analiz ederiz. Bütçe, gayrimenkul, yatırım, gelir-gider dengesi bu evle alakalıdır.
 3. ev: İletişim kurmayı, üslubu, kabiliyeti düşünce şeklini, kendini anlatabilme yeteneğini, işle ilgili yazışmaları/konuşmaları ve eğitimi bu ev gösterir. Yapılan her iletişim bu 3. evle alakalıdır. Yakın arkadaşlar, akrabalar, sosyal hayat, kardeşler vb. bu evle temsil edilir. Ses tonu, jest ve mimikler, hitap bu evin içindedir. Bireyin zeka gücünü de 3. ev gösterir. 
 4. ev: Ailemizi, geçmişten gelen karmaları, atalarımızı, köklerimizi, kalıtsal aktarımları, aile yaşantısını ve kültürünü, anne/babamızı gösteren evdir. Bireyin yaşlılık zamanlarının nasıl olacağını da bu ev gösterir. Dördüncü ev, tek başımıza kaldığımızda hissettiklerimizi, düşündüklerimizi etkiler. Gizliliğimizi yansıtır. Kişinin değerlerini, çocukluğundan gelen iyi ya da kötü durumları, ev kültürünü, yuvayı göz önüne serer. Korunaklı bir yerde olma, korunma hissi, bir yere bağlılık (toprak, ülke, ev) bu evde karşımıza çıkar. 
 5. ev: Aşkı nasıl yaşadığımız, ilişkide/evlilikte, cinsel hayatta nasıl bir tutum içinde olduğumuzu gösteren evdir. Sanatsal etkinlikler, hobiler, yapmaktan keyif aldığımız durumlar bu evden etkilenir. Kadınların doğurganlığı, sevgiyi ve aşkı nasıl yaşadığımızı bu ev yansıtır.
 6. ev: Yaşadığımız sürece karşılaşabileceğimiz, teşhisi konulabilen hastalıkları gösterir. Günlük hayat ve düzen, temizlik bu evin konusudur. Bu ev, “kötü şans” olarak da bilinir. İnsanın hoşuna gitmeyen işler bu evden etkilenir. Nasıl ve hangi detaylarla ilgilendiğimiz bu evin konusudur.
 7. ev: Bireyin nasıl ve kaç evlilik yapacağı, evlilik sürecini nasıl yöneteceği bu evin konusudur. Kişiye zarar veren insanlar, yapılan anlaşmalar ve ortaklıklar bu evden etkilenir. Yaşamımıza çektiğimiz insanları ifade eder. (gölge burç) Evlilikte mutlu mu olacağız, evleneceğimiz kişi nasıl birisi olacak vb. soruların cevaplarını bu evde bulabiliriz.
 8. ev: Fiziksel, düşünsel, maddi-manevi her türlü sıkıntılar bu evi yansıtır. Kredi borcu, miras, burs, bireye ait olmayan paralar bu evin konusudur. Sekizinci eve “ölüm evi” de denir. Kişinin hayata nasıl veda edeceği (Genelde beklenmeyen bir ölüm gerçekleşir.) bu evle ilgilidir. Emek vermeden fakat yine de hak ederek kazandığımız paraları da temsil eder.
 9. ev: Maneviyat, Tanrı ile ilişki, inanış, ibadet, bilgi, varoluş, yaşamı sorgulama, felsefe, astroloji, ileri görüş, öğrenme vb. konular bu evin içinde yer alır. Yabancı diller öğrenme, yabancı ülkelere gitme, uzun yolculuk vb. dokuzuncu evin etkisini alır. Etik kurallar, manevi değerler, anlamlı davranma ve düşünme de bu evin konusudur.
 10. ev: Kariyer ve sosyal hayatımızda kendimi gösterdiğimiz evdir. Hangi mesleği yapacağımız, nasıl bir işte çalışacağımız ve içinde bulunacağımız pozisyon (işçi, memur, yönetici, patron vb.) gibi konular bu eve aittir. Sahip olunan toplumsal değerler ve amaçlara ulaşma da bu evin etkisini alır. 
 11. ev: Arkadaşlıklar, dostluklar, talih (şans) ve hayaller bu evde kendini gösterir. Haritadaki en iyi evlerden biridir. Sahip olacağımız arkadaşlar ve dostlar, kurduğumuz hayaller, umutlarımız bu evin etkisini alır. Sosyal hayatlarında iyilik yapan insanların bu evi çok iyi çalışır.
 12. ev: Ruh sağlığı ve bilinçaltı bu evin konusudur. Geçmişten bugüne yaşanan tüm psikolojik rahatsızlıklar bu evde aranır. Gizli düşmanları, dedikoduları, iftiraları temsil eder. Bu eve “kötü şans” da denir. Dışarıya göstermediğimiz, kendimize dahi söyleyemediğimiz her şey, sırlar bu evin etkisini alır. 

Natal haritada bulunan 12 evin özelliklerini görmüş olduk. Özetleyecek olursak: Burçlar; içimizde yaşadığımız duygular ve düşünceleri yansıtırken evler; dış dünyaya gösterdiğimiz ifadeleri, deneyimleri yansıtır. 

Keyifli okumalar dilerim… 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.