Astrolojik Harita Hesaplama Nasıl Yapılır?

Astrolojik Harita Hesaplama Nasıl Yapılır?
Astrolojik Harita Hesaplama Nasıl Yapılır?

Astrolojik harita veya daha doğrusu bir doğum haritası, bir kişinin doğum anında gezegenlerin, Güneş’in ve Ay’ın takımyıldızının sembolik bir temsilidir. Her gezegen belirli bir anda belirli bir Zodyak işaretini işgal eder. Astrologlara bir kişinin kişiliği ve davranışı hakkında fikir veren bu takımyıldızın yorumudur. 

Bir astrolojik çizelge, gerçeklere yani gök cisimlerinin zaman içinde belirli bir noktada (Dünya’ya göre) gökyüzündeki gerçek konumlarına dayandığından, astrolojik bir çabadan çok astronomik bir çabadır. Bir astroloji haritasını nasıl okuyacağınızı öğrenmek size kendiniz hakkında fikir verebilir.

Astrolojik Harita Hesaplama Nasıl Yapılır?

Astrolojik Harita Hesaplama Nasıl Yapılır?

 

Astrolojik Harita Nedir?

Astrolojik Harita, herhangi bir konunun ne, nerede ve nasıl ile ilgili soruları yanıtlar. Astrolojik haritada bu üç sorunun cevabını bulunabilir. Ortadaki tüm aletlerle yörüngeyi takip ediyor, zaman akıyor ve göksel döngünün nereye gittiğini astronomik olarak biliyor. Bu bilgi aynı zamanda şimdiki zamanın gelecekte ne zaman tekerrür edeceğini de bize bildirir. Astrolojik harita hesaplamak için aşağıdaki adımları sırayla uygulamanız gerekmektedir.

1- Üç Eş Merkezli Daire Çizin

Bir pusula kullanarak, bir parça kağıda üç eş merkezli daire çizin. En içteki daire, dıştaki dairelere göre oldukça küçük olmalıdır. Alternatif olarak, bir astrologdan veya astroloji kitapçısından boş harita formları edinin.  Bu, elle daire çizmekten çok daha kolaydır.

2- Dış Daireleri 12 Eşit Parçaya Bölün

İki dış daire arasındaki boşluğu on iki eşit parçaya bölün. Her bölüm on iki burçtan birini (Yengeç, Terazi vb.) ifade etmektedir. Her bölümü, Zodyak simgesiyle temsil edilen Zodyak işaretiyle etiketleyin Bir bölümü Aslan olarak etiketlerseniz, sonraki bölüm yıl sırasına göre bir sonraki burç olan Başak olmalıdır.

3- Her Bölümü (Her Burç) 30 Eşit Dereceye Bölün

Bütün daire 360 derece içerir, yani on iki eşit bölümün her biri 30 derece içerir. Her dereceyi ikinci daire üzerinde küçük çentiklerle işaretleyin. İsterseniz diğer tüm notları işaretleyebilirsiniz. Ancak, astrolojik haritayı yorumlarken daire üzerindeki noktalar arasındaki açıların çok önemli olduğunu unutmayın. Bu nedenle açıların doğru olması önemlidir.

4- Yükselen Burcu Bulun

Bir efemeristeki yükselen haritasında doğum tarihi ve saatine bakarak kişinin yükselen burcunu bulun. Bir efemeris, zaman içinde belirli noktalarda gök cisimlerinin konumlarının bir tablosudur – bir tane satın alabilir veya kütüphanede bir tane arayabilirsiniz ve birkaçını internette bulabilirsiniz. Yükselen, Dünya üzerinde belirli bir yerde (doğum yeri) belirli bir zamanda (bu durumda, bir kişinin doğum zamanı) doğu ufkunun üzerinde yükselen burçtur.

5- Grafiğinizde Yükselen Burcu Vurgulayın

Yükselen burcunu belirlemek için kullandığınız bilgisayar programı ya da efemeris size burç içinde bir yer derece cinsinden söyler, örneğin 12 derece Başak. Doğru noktayı bulun. Bunu yapmak için, çizelgenizdeki burcu (bu durumda Başak) bulun ve işarette ilerlerken işaretin “çıkış” kenarından derece sayısını (bu durumda on iki) sayın.

6- Ay, Güneş ve Gezegenlerin Konumlarını Belirleyin

Ay, güneş ve gezegenlerin konumlarını belirleyin ve bunları diyagramınızda işaretleyin. Yine, takımyıldız içindeki büyük gök cisimlerinin doğum saatinde, tarihinde ve yerinde yerlerini belirlemek için efemeris veya bilgisayar programına danışın. Bu konumlar, yükselen burçta olduğu gibi hem burç hem de burç içindeki dereceler ile gösterilir.

7- Evleri Çizin

Evler, her biri kişinin yaşamının bir yönünü (para, çocuklar, aile, kişilik, vb.) gösteren hayali bölümlerdir (genellikle on iki). Bunlar, diyagramdaki iç ve ikinci daireler arasındaki geniş alandadır.

8- Yönleri Hesaplayın

Bir açı, bir çift gök cismi arasında oluşan açıdır; bu açının merkezi (veya tepe noktası) Dünya’dır. Sadece grafiğe bakarak yönleri tahmin edebilirsiniz.

9- Kişiyi Gözlemleyin

Her burçtaki ve evdeki gezegenlerin yorumlanmasıyla ilgili bir kitaba bakın ve kişinin kişiliğini ve tavrını gözlemleyin. 

Doğum Haritasında Nelere Bakılır?

Doğum haritasında öncelikle Zodyak işaretinizi bulun. Zodyak haritasının dış kenarı on iki parçaya ayrılmıştır. Doğum tarihiniz bu bölümlerden birinin içerisindedir ve doğum tarihinizin düştüğü bu bölüm burcunuzdur. Her biri farklı kişilik özelliklerini temsil eden on iki burç vardır. Burcunuzu belirlemek için hangi bölüme girdiğinizi öğrenin.

Astrolojik harita, merkezdeki küre üzerinde küçük bir insan figürü çizilir. Figür, doğum yerinizin boylamına göre çizilir. Bu küçük figürden tablonun dış kenarına doğru düz bir çizgi çizebilirsiniz. Yıldızlar, gezegenler ve burçlar, sizin doğum tarihinizde nasıl göründüklerine göre çizilir.

Astrolojik Harita Hesaplama Nasıl Yapılır?

Astrolojik Harita Hesaplama Nasıl Yapılır?

 

  • Burcunuzun özelliklerini öğrenin. Burcunuzun kişiliğinizi ve hayatınızı etkilediği söyleniyor. Bu, burcunuz aracılığıyla kendiniz hakkında bilgi edinmenize yardımcı olabilir.
  • Zodyak işaretinizin nasıl okunacağını neyin etkileyebileceğini anlayın. Zodyak işaretinizin bir astroloji haritasını nasıl okuduğunuzun sadece küçük bir parçası olduğunu unutmayın. Çeşitli yönler, burcunuzun nasıl okunduğunu etkiler. Bir astroloji çizelgesini tam olarak okumak için haritanın evleriniz ve gezegenleriniz gibi diğer tüm yönlerini göz önünde bulundurmalısınız. Bu bilgi hem doğum yerinize hem de tarihinize bağlıdır.
  • Yükseleni arayın. Yükselen, bir astroloji haritasının çok önemli bir parçasıdır. Doğduğunuz anda doğu ufkunun üzerinde yükselen burç ve derece açısından noktadır. Evleri haritanızda nasıl etiketleyeceğinizi bilmek için yükseleni aramanız gerekir.

7 Ev Neyi Temsil Eder?

7 ev, astrolojik haritada evleri; gezegenleri; işaretleri ve ışıkları temsil etmektedir. O ne geçmiştir ne de geleceğe taşınabilmektedir ve harita bunun bir resmini ortaya koymaktadır. Hiçbir şey gizli değildir. Sadece daha yakından bakmayı ve gözlemlemeyi gerektirir. Harita, zamanın akışı içinde her şeyin bir an için durduğu bir durumu ifade eder. Sadece 1 saniye bile çok önemlidir. Bir astrolojik harita veya başka bir deyişle bir takımyıldız, ondan ne kadar uzakta olduğunuza bağlı olarak anlamlıdır. Ondan ne kadar uzaksan, o kadar anlaşılmaz görünür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.