Horary astroloji nedir ve nasıl bakılır?

horary astroloji nedir ve nasıl bakılır?
horary astroloji nedir ve nasıl bakılır?

 Sözcük anlamıyla ‘Horary Astroloji’, ‘Saatler Astrolojisi’ manasına gelmektedir. Kişi, net bir soru sorar ve bu soruya göre bir doğum tablosu oluşturulur, bir harita meydana çıkar. Sorunun iletildiği astrolog, sualin ‘doğum’ vaktini işaretleyip o anda ortaya çıkan gökyüzünün astrolojik tasvirini yansıtan bir tablo oluşturur. Art arda dizilmiş kolay, net kuraldan sonra, bir cevaba ya da karara varılır. Doğru bir saat astrolojisi tablosu için esas adımlar, astroloğun soruyu ilk aldığı anın ve pozisyonun, zamanını-mekanını kullanmayı içerir.

Horary astroloji, yanlış ve doğru olduğu hemen ispat edilen, kesin cevaplar veren seri (pratik) astroloji şeklidir. İlmine uygun bir eğitim almış astrolog, çağdaş doğum astrolojisinde çok tercih edilmeyen resepsiyonlar gibi uygulamalarla bir saat tablosu (çizelgesi) kullanarak tüm durumları ve olayları doğru bir biçimde incelenir. 

horary astroloji nedir ve nasıl bakılır?

horary astroloji nedir ve nasıl bakılır?

“Horary nedir?” sorusunu astrolojiden bağımsız olarak tekrar soracak olursak, Horary, bir sanattır. Çünkü Horary, astrologların herhangi bir olayın ya da durumun doğrusunu meydana çıkarmak için tercih edilir. Bulunduğumuz anda neyin saklandığını, neye ulaşılamadığını ya da bir durumda nelerin olup bittiğini gözlemlememizi sağlar. Bazı fark ettiğimiz şeyler bizde şaşkınlık yaratabilir. Çünkü Horary astroloji gelecek zamanda ya da geçmiş zamanda ne olup olmayacağını gösterir. Horary’in en güzel yaptığı şey, belirli bir pozisyondaki tüm önemli karakterler için bulunulan anda duygusal, fiziksel ve enerjik mertebede (düzeyde) neler oluştuğuna dair kesin bir tasvir etme ve resim çizmedir.

Natal (doğum) harita astrolojisi, fazlasıyla karışıktır. Genel hayat görüşlerini göz önüne sermek yerine natal haritadan gerçek zamanlı durumlara ve olaylara kolay yanıtlar vermek vakit alabilir. Özellikle doğduğu saati bilmeyen kişilerce talep gördüğü ve sorunun iletildiği an üzerinden yol alındığı için fazlasıyla geçmişe dayanan bir ilimdir. Natal harita astrolojisinin olmadığı yerde ya da mühim (önemli) bir konu hakkında kesin yanıtlar isteniyorsa Horary astroloji (saat astrolojisi) kişileri tatmin edecektir.

“Horary astroloji neden merak ediliyor, neden önemli?” diye soracak olursak; arkadaşlıklar, aile, aşk, kariyer, para, kaybolmuş nesneler vb. aklımıza gelecek her şey hakkında bize bilgi verir. Tarih tablosu gibi (natal harita) olmadığı için astrolojik simgecilik (sembolizm) daha net ve açık şekilde okunup yorumlanır. Kısacası, içinde bulunulan an ve belirli bir zaman hakkında bilgi sahibi olmak için, merak edilen veya sorularımıza acil cevap alabilmek amacıyla Horary astroloji bize yardımcı olur.

“Horary Astroloji nasıl bakılır?” konusuna gelelim:

Horary astrolojinin en önemli hususu, soruyu sorma şeklimizdir. Bu konuyla ilgili dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır:

  • Geçmiş hakkında soru sorulmaz. (İçinde bulunulan an ve gelecek hakkında sorulabilir.)
  • Cevabını bildiğiniz bir konu/durum hakkında soru soramayız.
  • Merak ettiğimiz konu hakkında nasihat (tavsiye) alamayız. Bir şeyi yapmamız gerektiğini öğrenmekten ziyade ne olacağını, ne yapmamız gerektiğini sormalıyız. 
  • Hayatın sonu (ölüm) ile ilgili ya da ölümden sonraki yaşamla ilgili soru soramayız. 
  • Cevabı ‘evet’ veya ‘hayır’ olacak olan soruları değil, detaylı cevaplar alacağımız soruları sormamız gerekir. Çünkü Horary astroloji tablosunun temeli yorumlamaktır. 
  • Üçüncü bir kişi hakkında soru sormak uygun değildir. Cevap alamayız. 
  • Bilgi almak istediğimiz konu hakkında soracağımız soru, o ana kadar veya 3 ay sonrasına kadar cevaplanacak soru olmalıdır. Çünkü Horary astroloji tablosunun süresi 3 aydır. 
  • Her soru başına sadece bir grafik kullanılır. Bu sebeple aklımızdan ve kalbimizden geçen asıl soruyu dikkatlice düşünmeliyiz.
  • Düşündüğümüz soruyu/soruları hemen bir kağıda veya deftere not etmeliyiz. Ve tabii ki içinde bulunduğumuz o anı da (zamanı) yazmayı unutmamalıyız. Haritalandırma işlemi yapılırken yazdığımız bu zaman ve konu kullanılır.
  • Sorulan sorunun cevabı, o anki enerjiyle verildiği için aynı soruyu 3 ay içinde birden fazla sormamalıyız. Aksi takdirde yanlış cevaplar alırız. İlk çıkarılan tabloya/haritaya güvenmeliyiz.

Özetleyecek olursak; Saatler Astrolojisi olarak adlandırdığımız Horary Astroloji, natal (doğum) haritaya ulaşılamayan kişiler için çok önemli bir araçtır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.